مرکز دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت - ترمیم دندان-در شیراز

ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندان روشی برای جدا کردن قسمت های پوسیده و فاسد دندان است که با مواد کامپوزیتی یا آمالگام جایگزین می شوند. فاسد شدن و پوسیدگی دندان می تواند علت های متفاوتی مانند نامنظم بودن دندان ها، ژنتیک، تغذیه نادرست، رعایت نکردن بهداشت دندان ها و... باشد که دندانپزشک بخش سالم دندان را از میکروب و پوسیدگی پاک می کند و بخش از بین رفته دندان را با توجه به موقعیت دندان ترمیم می کند. ترمیم دندان به دو دسته مستقیم یا غیرمستقیم دسته بندی می شود. ترمیم مستقیم در دهان بیمار به طور مستقیم ساخته می شود، در حالیکه ترمیم غیرمستقیم در بیرون از دهان بیمار ساخته می شود و سپس در داخل دهان قرار می گیرد.

ترمیم مستقیم

در ترمیم مستقیم، چند مواد با هم ترکیب می شود یا به طور مستقیم در داخل دهان ساخته می شود. نمونه هایی از ترمیم مستقیم شامل پر کردن کامپوزیت، پرکردن آمالگام، یا روکش فولاد ضد زنگ است.

پرکردن: پرکردن یک نوع ترمیم بسیار رایج در دندانپزشکی است. از پرکردن برای جایگزین کردن قسمت برداشت شده پوسیدگی دندان استفاده می شود. چندین نوع مختلف از پرکردن وجود دارد:

آمالگام نقره ای: یکی از مواد پرکردنی است که به طور گسترده ای شناخته شده است. آمالگام از ترکیب نقره، قلع، روی، مس، و جیوه ساخته شده که نزدیک به 50 درصد از ترکیب را جیوه تشکیل می دهد. محبوبیت آمالگام در میان دندانپزشکان تا به دلیل کم هزینه بودن آن در مقابل استحکام و دوام آن است.

آمالگام نقره ای از لحاظ ظاهری زیبا و دل انگیز نیست، اما این نوع پرکردنی می تواند معمولاً 15 سال یا حتی بیشتر طول عمر داشته باشد. قرار دادن این ماده پرکردنی در دندان نسبتاً آسان است و هیچ نگرانی در مورد آلوده شدن آن با خون یا بزاق وجود ندارد. معایب این ماده این است که مستعد به انبساط و انقباض است و به احتمال زیاد باعث ترک خوردن دندان شما می شود. همچنین این نوسان باعث ایجاد فضای باز بین پرکردنی و دندان می شود که اجازه می دهد غذا و باکتری در آن به دام افتاده و عامل ایجاد کرم خوردگی دندان شود. همچنین خود جیوه بحث برانگیز است که در حال حاضر در این پرکردنی وجود دارد.

پرکردن کامپوزیت: این نوع پرکردنی به دلیل ظاهر همرنگ دندان بسیار محبوب است که می تواند در سایه ای از دندان های موجود، همسان شود. اگرچه پرکردن کامپوزیت در مقابل آمالگام دوام یا عمر درازمدتی ندارد، پرکردن کامپوزیت در حال تبدیل شدن به یکی از بیشترین مواد مورد استفاده در پرکردن دندان است. پرکردن کامپوزیت از مواد رزین/پلاستیک که باعث افزایش قیمت آن نسبت به پرکردن آمالگام نقره ای می شود و به طور معمول نیاز است هر 5 سال جایگزین شود، بنابراین دوام طولانی مدتی ندارد.

ترمیم غیرمستقیم

با ترمیم غیرمستقیم، ترمیم در خارج از دهان ساخته می شود. نمونه هایی از ترمیم غیرمستقیم شامل روکش (ونیر)، تاج، بریج (پل)، ایمپلنت ... می شود. مواد متداول طلا، پروسلین، و زیرکونیا مورد استفاده قرار می گیرد.

تاج (crown): تاج دندان به دلایل مختلفی مانند از دست دادن ساختار دندان، درمان ریشه دندان یا بهبود زیبایی لبخند شما مورد استفاده قرار میگیرد. انواع بسیار مختلفی از تاج دندان وجود دارد که برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

شما میتوانید با شماره زیر و از طریق تلگرام یا واتس اَپ با ما در تماس باشید 09178302808