روکش و بریج دندان چیست؟

روکش دندان و اغلب بریج ها پروتزهای ثابت هستند که برای تأمین زیبایی، محافظت از دندان های آسیب دیده یا جایگزین کردن دندان های از دست رفته به کار می روند. به عنوان مثال بعد از درمان ریشه (عصب کشی) از روکش دندان برای پوشش کامل دندان آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد. روکش ها و بریج ها بر روی دندان یا ایمپلنت سفت و ثابت می شوند و خارج کردن آن ها از دهان فقط توسط دندانپزشک امکان پذیر است.

روکش

روکش علاوه بر استفاده بر روی دندان های آسیب دیده برای بهبود ظاهر طرح لبخند، شکل، رنگ، همسطحی دندان نیز کاربرد دارند که پس از قالب گیری از دندان های بیمار، با توجه به ویژگی های لبخند و اصلاح طرح لبخند، در لابراتور با دقت زیاد ساخته می شوند تا از نظر شکل، اندازه، رنگ با دندان طبیعی بیمار همخوانی داشته باشند.

روکش ها بر اساس جنس انواع مختلفی دارند که براساس آلیاژ مورد استفاده در آن ها استحکام و هزینه متفاوتی خواهند داشت. روکش ها می تواننند از جنس طلا، فلز، سرامیک، آکریلیک یا ترکیبی از آلیاژهای گفته شده باشند. نوع چینی روکش نسبت به دیگر آلیاژها استحکام کمتری دارد.

بریج ها (پل ها)

یک بریج، برای جایگزین کردن یک یا چند دندان از دست داده شده، استفاده می شود. بریج ها از سه طریق پشتیبانی می شوند:

1-توسط دندان طبیعی
2-توسط ایمپلنت
3-ترکیبی از دندان و ایمپلنت

در بریج های مرسوم، برای دندان های مجاور در هر دو طرف فضای خالی یک روکش ایجاد می کردند و یک یا چند دندان مصنوعی بین این روکش ها همانند پل قرار می گرفت و فضای خالی را پر می کنند. گاهی اوقات این روکش ها،کلاه هم نامیده می شود و می تواند توسط دندان طبیعی یا ایمپلنت پشتیبانی شود. بریج با پشتیبانی دندان های طبیعی به دلیل تراشیده شدن دندان های مجاور باعث رسیدن آسیب به آن ها خواهد شد و توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب و تراش دندان های سالم مجاور از روش بریج با پشتیبانی ایمپلنت استفاده شود. به کمک روش درمانی ایمپلنت می توان دندان های سالم را حفظ و ناحیه بی دندان را با ایمپلنت درمان کرد.

انواع دیگری از بریج نیز وجود دارد. بریج های معلق (cantilever bridge) توسط یک یا چند روکش، برروی یک طرف فضایی که دندان از دست داده شده قرار میگیرد. در حال حاضر این روش خیلی معمول نیست و به هیچ عنوان استفاده از این روش در انتهای دهان به دلیل وارد آمدن فشار بیش از حد بر روی دیگر دندان ها و آسیب رساندن به آن ها توصیه نمی شود.

بریج با پشتیبانی دندان طبیعی می تواند بر اثر بیماری دندان یا استخوانی که آن را نگه داشته گاهی اوقات شل شود یا بیافتد و اگر به مدت چند روز سرجای خود قرار نگیرد، دندان های مجاور و خود دندان که روکش روی آن سوار بوده در دهان تغییر مکان می دهند که باعث می شود مجدداً روکش یا بریج ساخته شود بنابراین به هر دلیلی که روکش شما افتاد، بلافاصله با مرکز دندانپزشکی برای چسباندن مجدد آن تماس بگیرید و تا آن زمان روکش یا بریج را سرجای خود نگه دارید اما در هنگام خوردن و خوابیدن برای جلوگیری از بلیعده شدن یا ورود آن به دستگاه تنفسی حتما روکش یا بریج را از جای خود خارج کنید.

شما میتوانید با شماره زیر و از طریق تلگرام یا واتس اَپ با ما در تماس باشید 09178302808